ДРОГОБЫЧ

Модераторы: Mike_m, Файнгольд Татьяна

Ответить
Сообщение
Автор
Аватара пользователя
Файнгольд Татьяна
Сообщения: 4718
Зарегистрирован: 20.09.2009
Откуда: Винница-Хайфа
Благодарил (а): 1565 раз
Поблагодарили: 2356 раз

ДРОГОБЫЧ

#1 Файнгольд Татьяна » 25 июн 2017, 21:02

Географическое название : Дрогобыч
Краткая история административного подчинения

Дрогобыч (Дрогобычский район->Львовская область->Украина) 1992-
Дрогобыч (Дрогобычский район->Львовская область->Украинская ССР->СССР) 1959-1991
Дрогобыч (Дрогобычский район->Дрогобычская область->Украинская ССР->СССР) 1940-1958
Дрогобыч (Дрогобычский повет->Львовское воеводство->Польша) 1923-1939
Дрогобыч (Дрогобычский повет->Галиция->Австро-Венгрия) 1867-1922
Дрогобыч (Стрыйский округ->Галиция->Австро-Венгрия) 1795-1866
.............................................................................
Для поиска архивных, географических и др. сведений пользуйтесь следующим:
...........................................................................
ФАЙНГОЛЬД
КАМЕНЕЦ-ПОДОЛЬСКИЙ
м.СМОТРИЧ

Аватара пользователя
Файнгольд Татьяна
Сообщения: 4718
Зарегистрирован: 20.09.2009
Откуда: Винница-Хайфа
Благодарил (а): 1565 раз
Поблагодарили: 2356 раз

ДРОГОБЫЧ

#2 Файнгольд Татьяна » 25 июн 2017, 21:06

Памятник погибшим в Холокосте в Дрогобыче.
https://www.facebook.com/oleh.dorka?fref=ufi
http://maydan.drohobych.net/?p=43899

П’ятого травня 2106 року (27 нісана за єврейським календарем) у світі – День пам’яти жертв Катастрофи та героїзму єврейського народу. Дата пов’язана з повстанням у Варшавському ґетто, яке стало символом єврейського Опору.
Напередодні скорботного дня мусимо згадати тисячі наших краян-євреїв, замордованих німецькими нацистами у Броницькому лісі в десяти кілометрах від Дрогобича.
Сьогодні тут, обабіч шляху з Дрогобича до Самбора, між селами Лішня й Брониця, знаходиться меморіал пам’яті жертв Голокосту Дрогобича та околиць.
Броницький ліс нагадує про найжахливішу трагедію ХХ сторіччя й закликає нас усіх зробити все можливе, щоби подібне не повторювалося ніколи…
Тут, в цьому просякнутому кров’ю безневинних, знайшли спочинок близько одинадцять тисяч дрогобичан (серед яких – понад сто дітей), убитих нацистами лише за те, що були євреями. Поховано тут і декількох місцевих українців і поляків, котрі намагалися рятувати єврейські родини, що жили з ними поруч.
В роки нацистської окупації в Дрогобичі існувало ґетто і п’ять таборів примусової праці для євреїв. Й впродовж усіх роки окупації тривали розстріли, вбивства євреїв Дрогобиччини. Від 1942 року (наймасовіші акції припали на серпень-листопад) це стало регулярним і тривало до квітня 1943 року. Тоді вже було ліквідовано ґетто й табори праці. Відтак тих нащадків Давида та Авраама, що залишалися в Дрогобичі, було вивезено в табір смерті Белжець (де, як відомо, було знищено півмільйона євреїв та ромів).
Першого травня 2015 року Дрогобич провів в останню путь леґендарного дрогобичанина, музиканта-скрипаля, останнього дрогобицького довоєнного єврея, почесного громадянина міста. Він – єдиний, хто вцілів з родини Шраєрів у роки Голокосту. Пан Альфред розповідав (йому за щасливих неймовірних обставин вдалося уникнути Брониці, але відтак він пережив табір праці на Гирівці й три нацистські концтабори), що після кожної акції в Брониці до міста поверталися автівки з одягом розстріляних. І йому передали фотографію матері з написом : «Знаю, що ти врятувався, тому спокійно йду на смерть…»
Той же Шраєр розповідав, що одного літнього дня 1942 року вели на розстріл (пішки) у Броницю – це десять кілометрів від міста – групу євреїв. Серед них були директор єврейської гімназії Блатт, викладач державної гімназії імені Владислава Ягайла Мантель, ще декілька викладачів. І вони під дулами гестапівських шмайсерів, знаючи, що їх ведуть туди, звідки нема вороття , неквапно дискутували про німецьку класичну філософію…
Як згадує дрогобичанин Хасман Мандик Жисі, йому, 12-літньому, разом з молодшим братом, під час однієї з акцій влітку 1942 року (то був перший, за його твердженням етап ліквідації ґетто в Дрогобичі) вдалося утекти разом з дев’ятилітнім братом Савіком та двоюрідною сестрою Кайлі. Пізніше Хасман Жисі став вояком УПА. Нині живе на Волині..
Тривалий час про Броницю й те, що відбувалося там в роки німецької окупації не говорили. Радянська влада замовчувала факти про страшну трагедію цієї місцини.
Лише 1975 року, в зв’язку з відзначенням 30-ліття перемоги з’явилася пам’ятна стела на початку стежки, що веде до місць екзекуцій і камінь неподалік від місця страт євреїв. Але напис на ньому говорив про «невинно вбитих мирних радянських громадян», жодної згадки, як і в Бабиному Ярі, про те, що це місце знищення євреїв не було…
«Я народився в сім’ї, де було дивна побудова родинних зв’язків. Була мама, були з її боку дядьки, тітки, у мене була купа двоюрідних родичів, бабуся, численна українська сім’я, хлібосольна. І був тато. Тато з прізвищем Вексельберґ Фелікс Соломонович, і не було жодного родича, ні брата, ні сестри, ні бабусі, ні дідуся. Коли я був маленький, всі говорили, вони загинули під час війни. «…» Всіх розстріляли за чотири дні. Такий собі малий Бабин Яр. Вся трагедія полягає в тому, і поховали недалеко, чи не поховали, там були в лісі викопані ями, все єврейське населення було розстріляно і закопано у великі ями. Цей ліс знаходиться там в 15 км від міста. Я прожив у цьому місті 17 років і не знав, що 18 членів моєї сім’ї, бабусі, дідусі, тітки, дядьки, поховані в цьому лісі. Вся трагедія полягає в тому, що там не було ніякого пам’ятника, а єврейське населення одиничне, що залишився в цьому місті, боялося офіційно, публічно ходити до могил і віддавати данину своїм родичам…» – так згадує про Броницький ліс в одному з своїх інтерв’ю відомий російський підприємець Віктор Вексельберґ, син Фелікса Соломоновича Вексельберґа (1922 року народження), однокласника Альфреда Шраєра (1922-2015), учня класу в Дрогобицькій гімназії, де викладав Бруно Шульц, одного з небагатьох дрогобицьких євреїв, кому вдалося уникнути окупації, адже зміг залишити місто з початком радянсько-німецької війни.
Лише 1993 року на місці масового вбивства євреїв Дрогобича та околишніх сил було збудовано меморіал. Фінансували його створення колишні дрогобичани Єгуда Бакенрот-Броницький і Зеєв Тепер (Ізраїль) та Шмер Рубін Ґартенберґ, чиї родичі теж спочивають у цьому місці…
13 братських могил (найбільша має довжину 30 метрів) є мовчазними свідками злочину проти людства у Броницькому лісі неподалік Дрогобича. Й водночас вони – своєрідний заклик до нині сущих зберегти світ від повторення подібних трагедій. Від братовбивства та війни й, зрештою, – від загибелі, від самознищення.
Найсумніше місце в околицях древнього Дрогобича - Броницький ліс.
Місце спочинку Дрогобичан, які загинули від рук кривавого режиму ненависті - нацизму, лише через те, що були євреями.
► Показать
У вас нет необходимых прав для просмотра вложений в этом сообщении.
ФАЙНГОЛЬД

КАМЕНЕЦ-ПОДОЛЬСКИЙ

м.СМОТРИЧ

Аватара пользователя
Файнгольд Татьяна
Сообщения: 4718
Зарегистрирован: 20.09.2009
Откуда: Винница-Хайфа
Благодарил (а): 1565 раз
Поблагодарили: 2356 раз

ДРОГОБЫЧ

#3 Файнгольд Татьяна » 10 дек 2021, 22:13

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=2998022
Книга реестра населения 18-19ст.
Пленка 103415288.
276кадров

Язык немецкий
Дрогобыч и несколько населенных мест. Разобрать названия сложно, не зная "географии".
По форме напоминает ревизскую сказку.
Начинается с "MIACTO DROHOBYC"
В графе 2 указаны различные сокращенные названия, в т.ч. "Zyd". Последние, как правило, с пустыми строчками.
Больше нигде, кроме Дрогобыча, не встречаются.
Возможно, я ошибаюсь.
ФАЙНГОЛЬД

КАМЕНЕЦ-ПОДОЛЬСКИЙ

м.СМОТРИЧ

Ответить

Вернуться в «Еврейские общины Украины»